2 עקרונות היסוד בשחייה


מה הם שני היסודות שכדאי לחשוב עליהם בכל תנועה בשחייה? הידרודינמיות וכיוון הפעלת הכוח.

שני העקרונות האלה כל כך חשובים, שנרצה שכל תנועה בשחיית חתירה תמקסם אותם.

צפו בסרטון לפרטים נוספים

הידרודינמיות

בהקשר של שחייה, שחיין הידרודינמי יעבור את המים בקלות רבה יותר. הידרודינמיות היא נושא פיזיקלי מורכב אך ננסה לפשט אותו לצרכי השחייה בלבד.


המים צפופים פי 700 מהאוויר ולכן מעבר ב"תעלה" קטנה ככל הניתן של מים בזמן התקדמות השחיין היא מהותית ומשפיעה מאוד על מהירות השחיין.


ככל שהשחיין יעבור בתעלה צרה יותר ועם שטח פנים קטן יותר (שטח פנים הוא התמונה אותה מייצר הגוף כאשר נצלם אותו בזווית ישרה ממולו) כך הוא יצטרך פחות אנרגיה על מנת לעבור אותם.


שטח הפנים מושפע מהמבנה הטבעי של השחיין וכן מסט התנועות אותן הוא מבצע במהלך השחייה ולכן יש לו השפעה גדולה על הגרר (כח ההתנגדות) ההידרודינמי אותו הוא מייצר על ידי גופו.


כיוון הפעלת הכח

בזמן השחייה נפעיל כח כנגד המים על ידי הידיים והרגליים בעיקר על מנת להתקדם קדימה.


בכל שלב בשחייה נזכור שעל מנת לקדם את הגוף קדימה נצטרך להפעיל כח בכיוון המתאים, כלומר נרצה לדחוף את המים אחורה. כאשר נדחוף את המים למעלה, הגוף יירד למטה, כאשר נדחוף את המים שמאלה, הגוף יילך ימינה וכאשר נדחוף את המים למטה הגוף יעלה למעלה.


לכיוון הפעלת הכח אם כן השפעה גדולה על כיוון ההתקדמות וגם על ההידרודינמיות של השחיין. על מנת להתקדם קדימה נרצה לדחוף את המים בצורה המדוייקת ככל הניתן אחורה ולא לכיוונים אחרים שיגדילו את הגרר ויבזבזו אנרגיה לכיוון הלא נכון.שחיין בצילום מתחת למים
דחיפת המים למטה במקום אחורה


שני העקרונות האלה ילוו אותנו לכל אורך לימוד תנועת החתירה ולכן כדאי לשוב אליהם בכל פעם שמשהו לא מסתדר בתנועה מסויימת או לא לגמרי ברור.


יאללה למים


124 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול