סוד הגריפה בשחייה

1. תנועת הגריפה בשחיית חתירה אחראית על הרוב המוחלט של כוח ההתקדמות. רבים נוטים לחשוב שהרגליים תורמות גם הן הרבה לכח ההתקדמות אך בשחיית חתירה מדובר על בסה"כ כ- 10-15% תרומה לסך כח ההתקדמות (Propulsion Power). לכן לגמרי ברור שהגריפה היא החלק החשוב ביותר בשחיית חתירה. התפקיד המרכזי של הגריפה הוא דחיפת מים אחורה וגריפה איכותית תיקח את המים בדיוק נגד כיוון ההתקדמות על מנת לייצר את אותו כח התקדמות. שלב הגריפה מגיע מיד לאחר שלב התפיסה ולתפיסה תפקיד חשוב בהכנה לגריפה איכותית.

תחילת שלב הגריפה

2. אז בואו רגע נגדיר את שלב הגריפה, הגריפה מתחילה מרגע סיום התפיסה. סיום התפיסה ותחילת הגריפה הוא הנקודה בה הכתף והמרפק יוצרות זרוע ישרה עם נטייה קלה למטה כאשר המרפק נמוך מהכתף אך עדיין גבוה באופן יחסי, שורש כף היד והאצבעות נמצאות בדיוק אחת מעל השנייה ובדיוק מתחת למרפק במרחב. נכוון בתחילת שלב הגריפה ובכל שלב הגריפה לזווית במרפק של 100-120 מעלות במבט קדמי תרגיל קלאסי לשיפור הזווית במרפק הוא תרגיל שחיית כלב. בנקודה זו, האמה יוצרת אנך עם הקרקע (Vertical Forearm) והאמה כולה "מביטה" אחורה. בשלב הגריפה עצמו ניקח את האמה אחורה כאשר האמה נשארת אנכית לקרקע. הגריפה מסתיימת בנקודה בה אין עוד יכולת לדחוף מים אחורה והיד סיימה את כל טווח התנועה שלה ומתחילה לצאת מחוץ למים.סיום הגריפה

3. אורך הגריפה מוגדר כטווח הכולל של שלב הגריפה, כאשר השלב המהותי ביותר הוא השלב בו האמה אנכית לקרקע. בחלק האחרון של הגריפה בו מיישרים את האמה, יש לנסות ולשמור על כף היד פונה אחורה ככל הניתן אך אין דחיפה משמעותית של המים אחורה. ככל שאורך הגריפה יהיה גדול יותר, כך פוטנציאל ייצור כח ההתקדמות גדול יותר.


אורך הגריפה

4. חלוקת כח אופטימלית בגריפה היא לא אחידה. ראינו שבתפיסה אין השקעה של כח אלא עבודה פסיבית כך שהגוף יגיע מכוח התנועה על הנקודה בה מסתיימת התפיסה. בשלב הגריפה נחלק את הכח בצורה לא אחידה כך שבתחילת הגריפה נשקיע מעט כח וככל שנתקרב לסיום הגריפה נשקיע יותר ויותר כח. נחשוב על כך שאנחנו רוצים לקחת כמה שיותר מים אחורה ולאורך הגריפה אנחנו צוברים יותר ויותר מים הגוררים איתם עוד מים על ידי השובל שנוצר מהצדדים. לכן ההתנגדות לאורך הגריפה עולה וכך נרצה להגביר את הכח אותו נפעיל במהלך הגריפה כדי לקבל גריפה חזקה, איכותית ויעילה יותר בסך הכל.


לשיעור הראשון בקורס Swim Smart Pro - חינם

6539 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול