איך נושמים בשחיית חתירה?

השלב הראשון (אצל מבוגרים וילדים כאחד) בלימוד שחייה כלשהי, הוא הסתגלות מים. הסתגלות למצב בו הפרצוף והראש נמצאים בתוך המים ובעצם אין לנו יכולת לנשום בצורה חופשית וספונטנית. בחיי היום-יום שלנו, אנחנו לעולם לא מוגבלים בנשימה שלנו ואנחנו בעצם גם לא חושבים על הנשימה. במהלך ההסתגלות למים נרצה להרגיש בנוח יותר במצב בו הראש בתוך המים. אין לנו למעשה סיבה לפחד אם אנחנו נמצאים בשליטה ואנחנו יודעים למה לצפות. כמו כל דבר בחיים, תירגול יעזור לנו לעבור את המשוכה הראשונה הזו.

אמא ובת בשיעור שחייה
הסתגלות למים - בכל גיל

בענפי הספורט השונים, כמו למשל רכיבה על אופניים או ריצה, אנחנו לעולם לא מוגבלים בנשימה מאחר ואנחנו תמיד נמצאים בסביבה בה יש אוויר בשפע ולכן אנחנו לא חושבים על הנשימה, היא קורית בצורה ספונטנית לחלוטין. בשחייה המצב הוא שונה והפוך ועשוי בהחלט להיות מאוד מלחיץ, אם לא יודעים למה לצפות. בני האדם הם יצורים יבשתיים ומכך קיים חשש טבוע אצלינו מחוסר היכולת לנשום מתחת למים.

לימודי צלילה הכנסת הראש מתחת למים
לומדים להכניס את הראש מתחת למים

תוציאו אוויר!!!


הטעות הכי נפוצה של שחיינים מתחילים (ולפעמים גם מתקדמים) היא אי הוצאה של אוויר מתחת למים. צריך להוציא את האוויר מתחת למים כדי למזער את הזמן של היציאה לנשימה, שהיא כמובן פחות יעילה ומאטה את השחיין. הפחד הפנימי הזה גורם להרבה מאוד שחיינים מתחילים לפחד מ"לבלוע" מים או "לנשום מים" שלאחר מכן יוביל לשיעול ופאניקה. הפחד הזה טבוע כל כך עמוק שהוא גורם להרבה שחיינים לא להוציא את כל האוויר מתחת למים מהפחד שלא יישאר להם אוויר והם יטבעו.

שחיין טובע
אין צורך להיות בפאניקה! הכל בשליטה

חשוב לדעת: גם ללא אוויר בריאות כלל, יכול אדם לשהות מתחת למים (או באופן כללי ללא נשימה) זמן לא מבוטל של עשרות שניות ואפילו דקות, בעוד החמצן רובו כבר נמצא בדם ומנוצל לאט לאט. יש המון רפלקסים הגנתיים שימשכו אותנו לנשום הרבה לפני שנטבע, ובמיוחד בתנאי בריכה בה נוכל בכל שלב לעמוד על הקרקע או לאחוז בחבל המסלול או שפת הבריכה.


ילדה מתחת למים מחייכת למצלמה בתמונה תת מימית
מתחת למים? אפשר גם לחייך!

איך נושמים בשחיית חתירה


אז לפני שמתחילים ללמוד אין נושמים בשחיית חתירה, חשוב לדעת שבאמת אין ממה לפחד. מדובר בתהליך למידה שלפעמים עשוי להיות לא פשוט ולקחת מספר שבועות. להבדיל מסגנונות השחייה האחרים (פרפר, גב, חזה) הנשימה בחתירה מתבצעת הצידה, תוך סיבוב הצוואר על צירו, ולכן מדובר בתנועה מורכבת יותר. בסגנונות השחייה האחרים הנשימה היא קדמית (או שהפה כל הזמן בחוץ בסגנון גב) ולכן פשוטה יותר.


רוצים ללמוד לשחות או לשפר את השחייה שלכם? ליחצו כאן עכשיו לקביעת שיחה אישית


בזמן הנשימה נרצה את הראש שוכב על המים כך שהפה מחוץ למים, חצי מהפנים נמצאים מחוץ למים, עין אחת מעל המים ועין אחת מתחת לפני המים. בשום שלב בזמן הנשימה לא נרצה להוציא חלק גדול מהפרצוף מחוץ למים ונרצה את הראש כמה שיותר מאוזן על פני המים. המבט בזמן הנשימה צריך להיות לצד אליו אנחנו נושמים ולא למטה או למעלה. תנועת היציאה לנשימה היא דרך סיבוב של הצוואר על צירו לכיוון אליו נושמים וללא כפיפה בכלל בצוואר.

שחיין ביציאה לנשימה בסגנון חתירה
נשימה נכונה בחתירה עין אחת בתוך המים

כפיפה בצוואר תוביל לכך ששתי העיניים ייצאו מחוץ למים, הראש ייצא גבוה החוצה ופלג הגוף התחתון יישקע. בהוצאה נכונה של הראש בזמן הנשימה ייווצר כיס אוויר קטן באיזור הפה הנוצר מהתנועה של המים על הפנים וה"שקע" שיוצר הראש החוצה את המים. נרצה לנצל את אותו כי כדי להשאיר את הפה כמו שיותר קרוב למים ונוכל לנשום דרכו.

שחיינית בסגנון חתירה ביציאה לנשימה
נשימה בחתירה עם כפיפה בצוואר

כל כמה תנועות יוצאים לנשימה?

כמו בהרבה דברים בשחייה, אין דרך אחת לכמות התנועות ביניהן נצא לנשום. נזכור שכאשר יוצאים לנשימה נוצרת התנגדות גדולה יותר מול המים והדבר מאט את מהירות השחיין ולכן אולי כדאי לצאת פחות פעמים לנשימה. מן הצד השני, ככל שעולה עצימות ומשך השחייה כך יירצה השחיין לקלוט יותר חמצן כדי לייצר יותר אנרגיה שתתועל לתנועה והתקדמות קדימה והגברת מהירות השחייה. לרוב, ככל שמרחק השחייה ארוך יותר כך נראה שחיינים יוצאים ליותר נשימות וככל שהמרחק קצר יותר ומסתמך על ייצור אנרגיה במעגל האנ-אירובי (ללא חמצן) כך ייצא השחיין לפחות נשימות.


מאיפה להוציא את האוויר? מהאף או מהפה?

זו אחת מהשאלות הכי נפוצות אצל שחיינים מתחילים. התשובה היא די פשוטה - מאיפה שנוח לכם כל עוד הצלחתם להוציא את כל האוויר לפני שיצאתם לשאוף אוויר. יש שחיינים שנוח להם להוציא אוויר מהאף וזה עושה להם "סדר". יש כאלה שמוציאים מהפה כי מרגישים שמהאף הם לא מצליחים להוציא מספיק מהר ויש כאלה שמוציאים משניהם. אין משמעות פיזיולוגית מאיפה אתם מוציאים את האוויר - מאף או מהפה. מה שחשוב הוא, שמה שבחרתם יקיים את התנאי הראשון ושתתמידו באותה צורה.


רוצים ללמוד לשחות או לשפר את השחייה שלכם? ליחצו כאן עכשיו לקביעת שיחה אישית


תרגילים לשיפור הנשימה בשחיית חתירה


1508 צפיות